
16.3.2025
Nuorten SM-hiihdot jatkuivat tänään 10 kilometrin perinteisen kisoilla. Aurinkoinen sää ja pikkupakkanen suosivat hiihtäjiä ja yleisöä. Jopa kommentteja postikorttimaisemista kuultiin useamman kerran. Pilviä kertyi taivaalle vasta aivan kisapäivän lopulla.
Nora Kytäjä tuplamestariksi N23-sarjassa
N23-sarjan voittajaksi kiri varmalla otteella Iisalmen Visan Nora Kytäjä. Nora oli Haapajärven nuorten SM-hiihtojen tuplamestari eilisen sprinttimestaruuden jatkoksi.
– Hiihto ei ollut parasta, mutta kuitenkin ok. Toisella kierroksella aloin vähän hyytymään ja se ei ollut itselle semmoinen normaali juttu. Lahteen maailmancupiin menen ja sitten on vielä Iisalmen ja Taivalkosken kisat, kuvasi Nora kisan kulkua ja kauden päätöskuvioita.
Toiseksi hiihti Liperin Hiihtoseuran Maija Tiainen ja pronssi meni Ounasvaaran Hiihtoseuran Iida Vuolletille.
N20-sarjan voittajaksi hiihti Espoon Hiihtoseuran Selene Rossi. Selenelle Haapajärven SM-kisat olivat kolmen kultamitalin kisat. Toisena oli samaa seuraa edustava Silva Kemppi ja kolmantena Himangan Urheilijoiden Assi Hakala.
N18-sarjan Suomen mestari oli IF Äsarnan Vilma Hahtokari. Hopeaa hiihti Joensuun Katajan Iiris Voutilainen ja pronssia sai Oravais IF:n hiihtäjä Linn Österberg.
Espoon Hiihtoseuran Anni Jantunen oli nopein ja kultamitalisti N17-sarjassaa. Hopeaa sai Venla Mennala Hämeenlinnan Hiihtoseurasta ja pronssia Theresia Johansson Pargas IF:stä.
Myös Eero Rantala otti toisen voiton sunnuntaina
Vuokatti Ski Teamin Eero Rantala voitti M23-sarjan reilun puolen minuutin erolla saman seuran Veeti Pyykköön. Pronssille kiri Puijon Hiihtoseuran Niilo Mäkinen.
– Semmoinen tasainen veto, vähän oli väsyneen tuntoista. Eilinen ehkä painoi, kun vedin kaikki erät täysillä. Keli ei ollut aivan nopein. Tulos oli kuitenkin ihan hyvä. Hyvä rata oli, pitkiä työpätkiä. Oikeasti joutui tekemään töitä noihin nousuihin. Oli mukava kisa, kommentoi Eero kisaa.
Nuoremmassa M20-sarjassa voiton vei Espoon Hiihtoseuran Pyry Rissanen. Hopealle hiihti Jesse Kähärä Mikkelin Hiihtäjistä ja pronssille Akseli Pitkänen Teiskon Urheilijoista.
M18-sarjan Suomen mestariksi hiihti Espoon Hiihtoseuran Anton Kemppi päivän suurimmalla erolla. Sarjan toinen oli Hollolan Urheilijoiden Kalle Tossavainen ja kolmas Ounasvaaran Hiihtoseuran Elmeri Helander.
Nuorimmassa sarjassa eli M17-sarjassa voitto meni Teuvan Rivakan Santtu Myllärille. Toiseksi hiihti Pargas IF:n Amos Korin ja kolmannen sijan otti Kiuruveden Urheilijoiden Niilo Kouvalainen.
Lisätietoja
Kilpailun johtaja Tapani Keskitalo, +358 405700019