Maastohiihdon maajoukkue

Hiihtomaajoukkue on yksi Suomen seuratuimmista maajoukkueista. Valovoimainen joukkue takaa suomalaisille urheiluelämyksiä ja huippusuorituksia läpi talven.

XCTEAMFIN

Hiihtomaajoukkue on yksi Suomen menestyvimmistä maajoukkueista. Kokeneiden ja menestyneiden urheilijoiden lisäksi joukkueessa on mukana nälkäisiä nuoria urheilijoita, jotka ovat matkalla kohti maailman kärkeä. Työ tähtää kohti tulevaa maailmancup-kautta, 2025 MM-kisoja ja 2026 olympialaisia.

Maajoukkuevalmentajat

Maajoukkueen päävalmentaja Teemu Pasanen

Naisten vastuuvalmentaja Ville Maunuksela
Miesten vastuuvalmentaja Teemu Pasanen
Miesten valmentaja (sprintti) Ville Oksanen

Naisten maajoukkue 2024-2025

Anne Kyllönen

Kainuun Hiihtoseura

FIS-biografia

Eveliina Piippo

Vuokatti Ski Team

FIS-biografia

Hilla Niemelä

Ikaalisten Urheilijat

FIS-biografia

Jasmi Joensuu

Vantaan Hiihtoseura

FIS-biografia

Jasmin Kähärä

Vuokatti Ski Team

FIS-biografia

Johanna Matintalo

Pöytyän Urheilijat

FIS-biografia

Kerttu Niskanen

Vieremän Koitto

FIS-biografia

Miesten maajoukkue 2024-2025

Arsi Ruuskanen

Kuusamon Eräveikot

FIS-biografia

Emil Liekari

Vuokatti Ski Team

FIS-biografia

Iivo Niskanen

Puijon Hiihtoseura

FIS-biografia

Joni Mäki

Pohti Ski Team

FIS-biografia

Lauri Vuorinen

Skiteam 105

FIS-biografia

Niilo Moilanen

Pohti Ski Team

FIS-biografia

Niko Anttola

ProSki Oulu

FIS-biografia

Perttu Hyvärinen

Puijon Hiihtoseura

FIS-biografia

Remi Lindholm

Imatran Urheilijat

FIS-biografia

Ristomatti Hakola

Jämin Jänne

FIS-biografia

B- ja U23-maajoukkue sekä nuorten maajoukkueet

Maastohiihdon A-maajoukkueen lisäksi maajoukkuerinkiin kuuluvat B-/U23-maajoukkue, U20-maajoukkue, U18-maajoukkue ja Kainuun prikaatin lumilajien ryhmä.

B- ja U23-maajoukkue

Naiset
Vilma Ryytty
Amanda Saari
Fanny Kukonlehto (U23)
Nora Kytäjä (U23)
Eevi-Inkeri Tossavainen (U23)

Miehet
Oskari Hökkä
Miro Karppanen
Ike Melnits (U23)
Veeti Pyykkö (U23)
Eero Rantala (U23)

Vastuuvalmentaja: Jussi Piirainen

U18-maajoukkue

Naiset
Meri-Tuuli Hane
Emilia Helmi
Lotta Järvinen
Moona Kauppinen
Hanni Koski
Siiri Lindholm
Minttu Meriläinen
Nelli Mäenpää
Lumia Nurmela
Olivia Puranen
Maria Tasa
Eveliina Vesterinen
Iiris Voutilainen
Nella Voutilainen

Miehet
Aatos Hämäläinen
Aleksi Jalasaho
Oskari Juures
Konsta Juutinen
Anton Kemppi
Valtteri Kinnunen
Juho Koskinen
Kasper Kuorinki
Niilo Linnamaa
Väinö Länsiluoto
Santtu Mylläri
Kasperi Rinta-Jaskari
Iiro Säisä
Kalle Tossavainen
Eemil Veikkola
Topias Vuorela
Lauri Sakki

Vastuuvalmentaja: Netta Tuhkanen 
Valmentaja: Roope Haapakangas

St1-ryhmä, nuorten maajoukkue (U20)

Naiset
Ella Noora Haapalehto
Nelli-Lotta Karppelin
Silva Kemppi
Miina Mäki-Korte
Selene Rossi

Miehet
Johannes Alarotu
Eino Haara
Anton Packalén
Leevi Passila
Akseli Pitkänen

Vastuuvalmentaja: Jaakko Halonen

Kainuun Prikaatin Urheilukoulu

Juho Länsiluoto
Niilo Mäkinen
Jirka Oja
Onni Tiira
Juuso Varis
Pauli Vuorma

Valmentaja: Santeri Erola

XCTEAMFIN-yhteistyökumppanit