
Maastohiihdon johtoryhmän maaliskuun kokouksessa 25.3.2025 keskusteltiin Hiihtoliiton uudesta strategiasta sekä kuultiin huippu-urheilukatsaus, seura- ja koulutustoiminnan kuulumiset ja muista Hiihtoliiton ajankohtaisista asioista.
Hiihtoliiton uusi strategia on valmistumassa
Toiminnanjohtaja Marleena Valtasola esitteli kokouksessa Hiihtoliiton uutta strategiaa johtoryhmälle. Liittovaltuusto on näyttänyt strategialle vihreää valoa kokouksessaan 17.3.2025, mutta päättänyt jättää sen liittokokouksessa 29.3.2025 valitun uuden liittovaltuuston hyväksyttäväksi. Myös seuraväki otti uuden strategian positiivisesti vastaan liittokokouksessa ja pääsee keskustelemaan siitä vielä 21.5.2025 seurawebinaarissa.
Johtoryhmä keskusteli strategiasta ja totesi hyväksi, että siinä tunnustetaan Hiihtoliitto huippu-urheiluorganisaatioksi, jonka toimintaa mitataan laajan toimijajoukon eli urheilijoiden, valmentajien, seurojen, kumppanien, vapaaehtoistoimijoiden ja sidosryhmien onnistumisten ja menestymisen kautta. Johtoryhmä nosti esiin myös yhdessä tekemisen tärkeyden ja seuratoimintakentän moninaisuuden huomioimisen. Strategian onnistumisen mittareiden lähtötasot ja tavoitemäärittelyt asetetaan kesän aikana.
Maailmancup-kausi 2024–2025 oli rikkonainen, mutta kokonaisuutena kohtuullisen hyvä
Maastohiihdon lajikoordinaattori Jarmo Riski esitti johtoryhmälle katsauksen päättyneen kansainvälisen kilpailukauden tuloksiin. Vaikkei Trondheimin MM-hiihdoissa saavutettukaan asetettua mitalitavoitetta, aikuiset ja nuoret voittivat kuitenkin kauden kansainvälisissä arvokisoissa yhteensä viisi kultaista, seitsemän hopeista ja kymmenen pronssista mitalia. Maailmancupin top 20 -sijoituksiin ylsi kauden aikana yhdeksän suomalaisnaista ja 14 suomalaismiestä.
Riski esitti kauden 2024–2025 huomioinaan seuraavaa: Suomen tulosta tekevä kärki on kapea, mutta joka ikäluokassa on kansainvälisen tason urheilijoita. Huoltoryhmät onnistuivat kauden aikana työssään hyvin, mutta joitain selkeitä epäonnistumisiakin mahtui joukkoon. Urheilijoilla oli liikaa terveyshaasteita pitkin talvea. Kansallinen kilpailujärjestelmää vaatii kehittämistä kaikkien ikäryhmien osalta.
Johtoryhmä kävi keskustelua mm. yläkoululeiri- ja urheiluakatemiatoiminnasta sekä valmennusjärjestelmästä ja urheilijoiden osallistumisesta liiton toimintaan.
Valmentaja- ja huoltokoulutusta tarjolla keväällä
Koulutusasiantuntija Tilda Rajamäki kertoi Suomen Olympiakomitean ja lajiliittojen yhteisen Lasten urheilun uusi suunta -prosessin jatkuneen maaliskuussa lasten kilpaurheilu ja kilpailujärjestelmät -teemaisella tapaamisella. Tilaisuuden vetäjä Emil Søhus Tanskan Olympiakomiteasta korosti lasten ehdoilla tapahtuvaa kilpailutoimintaa – Tanskassa lasten ja nuorten kilpaurheilutoimintaa on kehitetty paljon viimeisten vuosien aikana.
Rajamäki kertoi myös kevään koulutuksista: toukokuussa järjestetään tason 1 valmentajakoulutus Jyväskylässä ja huhtikuussa perustason huoltokoulutus Vuokatissa. Valmentajakoulutustoimintaa kehitetään yhdessä muiden lumilajiliittojen kanssa ja huoltokoulutuksiin on suunnitteilla kouluttajapooli.
Järjestöpäällikkö Larissa Erola saattoi johtoryhmälle tiedoksi, että vuoden 2027 SM-hiihtojen ja ensi talven FIS-kilpailujen haku alkaa olla ajankohtainen ja seuroille sekä urheilijoille on tehty ja tehdään kevään aikana kyselyjä nuorten osallistumisoikeuksiin, Hopeasomman kilpailumatkojen yhtenäistämiseen sekä fluoritestaukseen liittyen.
Toiminnanjohtaja Marleena Valtasolan ajankohtaiskatsauksessa kuultiin lisäksi, että uuden kauden suunnittelu ja valmistelu sekä budjetin rakentaminen ovat käynnissä. Liiton taloudellinen tilanne on edelleen haasteellinen, mutta suunta on oikea. Salpausselän kisojen yleisömäärä oli ilahduttava.
Maastohiihdon johtoryhmän seuraava kokous pidetään 29.4.2025.
Maastohiihdon johtoryhmän tehtävänä on ohjata, tukea ja kehittää maastohiihdon operatiivista urheilutoimintaa hyväksytyn toimintasuunnitelman ja budjetin puitteissa. Johtoryhmän puheenjohtajana toimii Esko Valikainen ja jäseninä Jukka Tahkola, Jussi Prykäri, Juha Toivo, Mika Paananen, Harri Kittilä ja Pasi Rajala.