
Hiihtoliiton johtokunta käsitteli kokouksessaan tiistaina 24.2. Milano-Cortinan olympialaisten urheilullista antia sekä lajien toimintakulttuuria. Kokouksessa käytiin läpi myös alkuvuoden aikana tehtyjä onnistuneita talouden vakauttamistoimia, Ruka Nordicin uutta järjestelymallia sekä kansallisen ja kansainvälisen tason ajankohtaisia asioita.
Toiminnanjohtaja Marleena Valtasola veti johtokunnalle yhteen Milano-Cortinan olympialaisten tapahtumat ja tulokset. Suomi saavutti kisoista tavoitteen mukaiset kuusi mitalia, joista neljä tuli Hiihtoliiton lajeista. Lisäksi Hiihtoliiton lajeissa yllettiin kahdeksaan top 8 -sijoitukseen, mikä on puolet Suomen joukkueen yhteensä 16 pistesijasta.
Erityisesti yhdistetyn joukkue onnistui kautta linjan yli odotusten, mikä on ansaittu tulos pitkäjänteisestä ja laadukkaasta työstä. Maastohiihdon tulokset jäivät hiukan kovimmista odotuksista, mutta olivat linjassa kauden aiemman tason kanssa. Mäkihypyssä oli nähtävissä positiivista virettä. Perusteellinen kausianalyysi sekä tulosten että toimintakulttuurin ja kehitystarpeiden näkökulmasta tehdään kauden päätyttyä huippu-urheilujohtajan johdolla.
Johtokunta sai myös katsauksen sprinttikilpailun protestin jatkokäsittelystä sekä mäkihypyn päävalmentaja Igor Medvedin tilanteesta. Medved on sivussa Kulmin ja Lahden maailmancupeista, ja Hiihtoliitto käy asian tiimoilta huolelliset keskustelut pitäen joukkueen ja yhteistyökumppanit tiiviisti ajan tasalla.
Olympialaiset tarjosivat myös merkittävän foorumin vaikuttamiselle lajiemme eteen.
– Meille oli erittäin tärkeää, että esimerkiksi pääministeri Petteri Orpo sekä liikunta-, urheilu- ja nuorisoministeri Mika Poutala olivat paikan päällä seuraamassa lajejamme. Pääsimme käymään heidän kanssaan arvokkaita keskusteluja lajiemme taustoista ja tulevaisuuden suunnitelmista, Hiihtoliiton puheenjohtaja Sirpa Korkatti iloitsee.
– Lisäksi on erittäin tärkeää tunnistaa yhdistetyn tulevaisuuteen liittyvät kysymysmerkit ja tehdä kaikkemme lajin tulevaisuuden ja jatkuvuuden eteen, Korkatti jatkaa.
Talouden haasteita selätetty vastuullisella johtamisella
Rukan maailmancup-viikonlopun sääolosuhteista ja kilpailujen peruuntumisista johtunutta taloushaastetta on alkuvuoden aikana ratkottu hartiavoimin. Hiihtoliiton talousennuste lopputilikaudelle näyttää korjaustoimenpiteiden jälkeen huomattavasti valoisammalta.
Tilannetta on saatu vakautettua muun muassa ylittämällä myyntibudjetti, tekemällä merkittäviä operatiivisia säästöjä sekä perumalla Lahden Continental Cup -kilpailut. Nollatulokseen pääseminen edellyttää kuitenkin kaikkien nyt suunniteltujen toimenpiteiden onnistumista sekä erittäin säästäväistä lopputilikautta.
– Lähdimme tavoittelemaan reilusti plusmerkkistä tulosta kauden alussa, mutta Rukan tapahtumat syöksivät tilanteen merkittävästi pakkasen puolelle. Sinnikäs ja ammattimainen työ sekä vastuullinen johtaminen niin valmennuksessa kuin toimistolla tuottavat kuitenkin nyt tulosta. Valmista ei vielä ole, mutta olemme oikealla tiellä, Korkatti summaa.
Ruka Nordic uuteen aikakauteen päivitetyllä järjestelymallilla ja hallituksella
Hiihtoliitto tiedotti helmikuun alussa, että tapahtumayhtiö Ruka Nordic Oy siirtyy kokonaan Hiihtoliiton omistukseen ja ottaa kokonaisvastuun tapahtuman järjestämisestä. Kuusamon Erä-Veikot vastaa jatkossa rajatusti olosuhteiden rakentamisesta ja purkamisesta, minkä kustantaa suurimmilta osin Kuusamon kaupunki ja pieneltä osin Ruka Nordic Oy.
Omistusmuutoksen myötä Ruka Nordic Oy:n hallitus on päivitetty. Jatkavina jäseninä toimivat Sirpa Korkatti (puheenjohtaja), Miikka Himmi ja Marleena Valtasola. Uusina jäseninä hallitukseen johtokunta nimitti Kuusamon Evon toimitusjohtajan Mika Mankisen sekä Ruka-Kuusamo Matkailu ry:n toimitusjohtajan Janne-Juhani Haarman. Yhtiön toimitusjohtajana jatkaa Harri Keskiaho.
– Tällä kokoonpanolla ja yhdessä eri sidosryhmien kanssa haluamme kehittää vahvaa alueellista yhteistyötä ja saada kaiken irti alueen mittavasta osaamisesta menestyksekkään Ruka Nordic -tapahtuman eteen, Korkatti painottaa.
Kansainvälistä vaikuttamista ja seuratyön kehittämistä kokouksen muina aiheina
Salpausselän kisojen valmistelu etenee suunnitelmien mukaan ja odotettavissa on lajikattaukseltaan ennätyksellinen tapahtuma maaliskuun ensimmäisenä viikonloppuna.
Johtokunta päätti esittää Martti Uusitaloa Suomen ehdokkaaksi kansainvälisen hiihtoliiton FIS:n Councilin jäseneksi kaudelle 2026–2028. Valinta tehdään FIS:n kongressissa kesäkuussa.
Kotimaassa strategian mukainen seuratyön kehittäminen etenee. Alueiden organisoitumista ja seurojen yhteistyötä kehitetään, ja seuraavista askelista tiedotetaan lähiaikoina. Lisäksi Hiihtoliitto on saanut opetus- ja kulttuuriministeriöltä yhdessä usean muun lajiliiton kanssa kaksivuotisen määrärahan kansallisten liikuntapäivien kehittämiseksi. Hiihtoliitto on mukana kokonaisuudessa Kansallisella hiihtopäivällä, joka toteutetaan yhteistyössä Suomen Ladun kanssa.
Hiihtoliiton johtokunta kokoontuu seuraavan kerran 24.3.2026.
Johtokunta toimii yhdistyslain ja Hiihtoliiton sääntöjen mukaisena hallituksena ja toimeenpanevana elimenä edistäen, ohjaten ja valvoen kaikin tavoin maamme hiihtourheilun kehitystä. Johtokunnassa puheenjohtajana toimii Sirpa Korkatti ja varapuheenjohtajina Tony Kilponen sekä Martti Uusitalo. Maastohiihdon edustajina toimivat Rinna Ikola-Norrbacka ja Satu Sikanen (varajäsen Anssi Pentsinen), mäkihypyn ja yhdistetyn edustajina Tony Kilponen ja Riina Valto (varajäsen Simo Hämäläinen), alppilajien edustajina Martti Uusitalo ja Anu Tamminen (varajäsen Jukka Rautio) sekä muina jäseninä Sami Kiukkonen ja Mikko Wirén (varajäsen Antti Jokela).