Ilkka Herola Seefeldin Triplan avauskilpailun neljäs – Heta Hirvonen naisten kilpailun 21:s

© Thibaut/NordicFocus

Yhdistetyn maailmancup käynnistyi perjantaina Itävallassa Seefeldin Triplan avauskilpailulla. Päivän ohjelmassa olivat yhteislähtökilpailut HS109-mäestä. Parhaasta suomalaissijoituksesta naisten kilpailussa vastasi tänään Heta Hirvonen, joka oli lopputuloksissa 21:s. Minja Korhonen oli kilpailun 28:s. Kilpailun voittoa juhli Norjan Ida Marie Hagen.

Heta Hirvonen oli tyytyväinen erityisesti päivän hiihto-osuuteen.

– Ihan hyvällä hiihdolla alkoi massastarttipäivä. Oli kiva, että sain jo ensimmäisenä päivänä hyvän hiihdon, kun yleensä on vaatinut sen, että ensimmäinen päivä on avaus seuraavalle päivälle. Hyppy puolestaan oli ehkä yksi pisimmistä hypyistä tähän asti täällä. Mutta oli sen verran kova tuuli, että tuli varmaan kisan isoimmat miinuspisteet tuulesta, mikä olisi pitänyt hyödyntää eri tavalla. Ja alastulo ei tänään onnistunut. Otetaan hyvät asiat tästä päivästä ja mennään eteenpäin, summasi Hirvonen.

Naisten kilpailun tulokset

Miesten kilpailussa parhaasta suomalaissijoituksesta vastasi Ilkka Herola, joka nousi lopputuloksissa hienosti neljänneksi. Herola oli hiihto-osuuden kahdeksas ja jäi kärjestä vain vajaat viisi sekuntia. Onnistunut hyppy sinetöi erinomaisen suorituksen.

– Oikein hyvä triplalle kyllä että, molemmat suoritteet olivat oikein onnistuneita. Tietysti vähän harmittaa tietenkin, että alastuloja ei tullut hyppyyn tehtyä. Vähän oli varmistelua alastulon kanssa, ja se oli virhe tässä kohtaa ja maksoi sen podiumin tällä kertaa. Jätetään positiiviset asiat mieleen tästä, että kuitenkin ehjä ja tasapainoinen hiihto sekä oikein hyvä hyppy. Mäessä ylipäätään on hyvä meininki, niin tästä on kiva jatkaa viikonloppua. Tehdään telemarkia sitten huomenna lisää, Herola kommentoi.

Otto Niittykoski oli päivän kilpailussa 36:s, Eero Hirvonen 42:s, Arttu Mäkiaho 49:s ja Wille Karhumaa 51:s.

Miesten kilpailun tulokset
Urheilijakommentit SoundCloudissa

Yhdistetyn Continental Cup käynnistyi Norjan Lillehammerissa

Perjantaina kilpailtiin myös yhdistetyn Continental Cupin merkeissä Norjan Lillehammerissa. Naisten kilpailun päivän parhaasta suomalaissijoituksesta vastasi Anna Kerko, joka oli sijoittui kilpailun seitsemänneksi. Petra Torvinen oli kilpailun 13:s.

Naisten kilpailun tulokset

Miesten kilpailussa parhaasta suomalaissijoituksesta vastasi Herman Happonen, joka oli päivän 11:s. Aapeli Karislahti oli kilpailun 31:s, Valtteri Holopainen 34:s ja Eemeli Kurttila 35:s.

Miesten kilpailun tulokset