Minja Korhonen toistamiseen palkintokorokkeelle Otepäässä – Ilkka Herola miesten kilpailun neljästoista

© Authamayou/NordicFocus

Yhdistetyn maailmancup jatkui lauantaina Viron Otepäässä naisten ja miesten Gundersen-kilpailuilla. Haastavista tuuliolosuhteista johtuen myös tämän päivän mäkiosuudet jouduttiin perumaan, ja käyttöön otettiin torstaina hypätyt varakilpailut. Päivän parhaasta suomalaissijoituksesta vastasi Minja Korhonen, joka nousi toistamiseen palkintokorokkeelle Otepäässä. Korhonen oli hienosti naisten kilpailun kolmas. Miesten kilpailun parhaasta suomalaissijoituksesta vastasi Ilkka Herola, joka sijoittui neljänneksitoista.

Minja Korhonen petasi jälleen hyvät lähtökohdat hiihto-osuudelle, kun torstaina hypätyssä varakilpailussa hän sijoittui kolmanneksi ja pääsi ladulle noin puolitoista minuuttia kärkeä perässä. Korhosen vahva hiihto-osuus antoi mahdollisuuden kamppailla toisesta sijasta aina maaliviivalle asti. Suomalaisen ero kilpailun voittajaan Norjan Ida Marie Hageniin oli maalissa lopulta +1:22.2. Anna Kerko oli kilpailun 23:s.

Korhonen oli iloinen viikonlopun toisesta palkintokorokesijastaan.

– Tulihan se toinenkin palkintokorokesija vielä tälle viikonlopulle. Jäi kyllä aika hyvä fiilis tästä kilpailusta. Ehkä tuossa kilometri ennen maalia tuli kyllä sellainen olo kroppaan, että tuntuu, selviänköhän sinne maaliin enää ikinä. Oli kyllä hyvä, vaikka ei se kakkossijakaan kauas jäänyt. Oli kuitenkin jo iso voitto se, että sain vielä kammettua sen palkintokoroksesijan, että sieltä tuli myös kovia hiihtäjiä kovaa takaa. Jäi kyllä hyvä fiilis jo nyt tässä vaiheessa tästä kisaviikonlopusta. Huomenna vielä kova tsemppi päälle viimeiseen kilpailuun, iloitsi Korhonen.

Naisten kilpailun tulokset

Miesten kilpailussa Ilkka Herola lähti hiihto-osuudelle 14:ntenä, 40 sekuntia kärkeä perässä. Herola ei onnistunut nostamaan sijoitustaan ladulla vaan säilytti sijoituksensa maaliin tullessa. Kilpailun voitti Norjan Einar Luraas Oftebro, josta Herola jäi maalissa 57,4 sekuntia.

Ilkka Herola ei ollut tyytyväinen päivän kulkuunsa.

– Eipä siinä tänäänkään hirveästi positiivisia asioita jäänyt. Varakilpailun hyppy oli vähän heikko, vaikka ero olikin pieni keulaan. Avasin kovaa, ja se sitten kostautui, etten kuitenkaan päässyt Einarin (Luraas Oftebron) perään hiihtämään. Yksin tai niiden, jotka kovilla rytminvaihdoksilla kärkiletkaa hiihti kiinni, ei ollut enää paukkuja vastata. Aikamoista rimpuilua oli koko hiihto-osuus. Tulos oli sitten sellainen tänään. Toivotaan, että huomenna päästäisiin hyppäämään, ja lähdetään metsästämään sitä onnistunutta kilpailua tälle viikonlopulle, summasi Herola.

Muista suomalaisista Eero Hirvonen oli kilpailun 16:s, Otto Niittykoski 40:s ja Herman Happonen 46:s.

Miesten kilpailun tulokset
Urheilijoiden äänikommentit SoundCloudissa
Otepää 8.-11.1.2026