
Hiihtoliiton liittokokous kokoontui lauantaina 29.3. Kokouksessa valittiin uusi liittovaltuusto sekä sen puheenjohtaja ja kaksi varapuheenjohtajaa. Liittovaltuuston puheenjohtajaksi valittiin Arto Tolonen ja varapuheenjohtajiksi Miikka Himmi ja Niina Meis. Hiihtoliitto on ollut viimeisen vuoden suurten muutosten edessä. Viime keväänä uuden johtokunnan aloittaessa työskentelynsä ja talouslukujen tarkentuessa Hiihtoliitossa siirryttiin kriisijohtamisen vaiheeseen. Samalla Hiihtoliitossa on ollut käynnissä strategiaprosessi, jonka aikana on kuultu eri toimijoiden näkemyksiä siitä, mitkä asiat ovat tulevaisuudessa erityisen tärkeitä. Kokouksessa toiminnanjohtaja Marleena Valtasola esitti raportin Hiihtoliiton toiminnasta vuosina 2022–2024 sekä puheenjohtaja Sirpa Korkatti strategialuonnoksen vuosille 2025–2030.
Liittovaltuuston puheenjohtaja, varapuheenjohtajat ja jäsenet
Liittokokouksessa valittiin liittovaltuuston puheenjohtaja, varapuheenjohtajat sekä heidät mukaan lukien neljäkymmentä liittovaltuuston jäsentä ja heille henkilökohtaiset varajäsenet. Liittovaltuuston puheenjohtajaksi valittiin Arto Tolonen ja varapuheenjohtajiksi Miikka Himmi ja Niina Meis.
Liittovaltuuston jäsenet ja varajäsenet (suluissa)
Alppilajien edustajat:
Pekka Pykäläinen (Kristiina Silver)
Vesa-Matti Väänänen (Mikko Pessi)
Petri Tapanainen (Mikael Kurki)
Miikka Himmi (Olli Kiiveri)
Kaj Svels (Erkki Laakso)
Hannu Salmela (Kari Heinonen)
Timo Sirviö (Tuomas Huttunen)
Olli Saravuo (Jukka Alkunen)
Jyrki Säämänen (Timo Kanninen)
Jari Lehtinen (Kimmo Koskinen)
Maastohiihdon edustajat:
Etelä-Karjala: Harri Miettinen (Kari Ahonen)
Etelä-Pohjanmaa: Teemu Antikainen (Miia Raunio)
Etelä-Suomi: Olli Lampinen (Sanna Värttiö-Hasenson) ja Arto Tölmälä (Pekka Leppäniemi)
Häme: Heikki Leppänen (Riku Pitkänen)
Kainuu: Arto Tolonen (Teemu Väyrynen)
Keski-Pohjanmaa: Kimmo Parkkila (Kari Koivisto)
Keski-Suomi: Esa Harlin (Mika Paananen)
Kymenlaakso: Toivo Vahvelainen (Arto Tilli)
Lahti: Henri Rauhamäki (Jouko Lehtinen)
Lappi: Ari Jarva (Kari Kyrö) ja Ilkka Ruotsala (Tapio Muotka)
Pohjois-Karjala: Jouni Kurttila (Mikko Pörsti)
Pohjois-Pohjanmaa: Veikko Anttonen (Matti Ylilauri)
Pohjois-Savo: Esko Valikainen (Merja Hallikainen)
Satakunta: Jonna Heikkilä (Susanna Salokangas)
Suur-Savo: Arto Tilaeus (Sami Piisilä)
Varsinais-Suomi: Ari Lagerström (Tommi Multamäki)
Finlands Svenska Skidförbund: Johan Johansson (Lotta Wasström)
Lisäjäsen: Matti Tyni (Sirpa Härkönen)
Mäkihypyn ja yhdistetyn edustajat:Niina Meis (Katri Martikainen)
Kari Kolppo (Valtteri Schleutker)
Pirjo Karjalainen (Stefan Karjalainen)
Pekka Tervahartiala (Markku Husso)
Esa Inkilä (Mikko Ahvenjärvi)
Ulf Nyman (Antti Kantola)
Sam Korhonen (Irina Saarenkoski)
Mika Määttä (Sami Räisänen)
Jouni Lappalainen (Veikko Äikiä)
Harri Pekkinen (Jari Ikonen)
Tilannekatsaus Hiihtoliiton muutosprosessista sekä strategiauudistuksesta
Hiihtoliitto on ollut viimeisen vuoden suurten muutosten edessä. Viime keväänä uuden johtokunnan aloittaessa työskentelynsä ja talouslukujen tarkentuessa Hiihtoliitossa siirryttiin kriisijohtamisen vaiheeseen. Tärkeintä alkuun oli täyden tilannekuvan rakentaminen, jonka avulla kriittisiin ongelmiin on päästy kiinni. Haastavasta taloustilanteesta huolimatta Hiihtoliitossa on onnistuttu turvaamaan huippu-urheilun toimintaedellytykset, tiivistetty yhteistyötä kumppaneiden kanssa sekä viety läpi muutosneuvottelut taloustilanteen tervehdyttämiseksi.
Samalla Hiihtoliitossa on ollut käynnissä strategiaprosessi, jonka aikana on kuultu eri toimijoiden näkemyksiä siitä, missä Hiihtoliitto on, millaisena se koetaan ja mitkä asiat ovat tulevaisuudessa erityisen tärkeitä. Jo nyt voidaan todeta, että muutos, jota on tehty, tulee jatkumaan – se on täysin välttämätöntä. Seuraava askel Hiihtoliiton muutoksessa on huippu-urheilukokonaisuuden kehittäminen vastaamaan tulevaisuuden kansainvälisiä vaatimuksia. Tavoitteena on varmistaa edellytykset kansainvälisesti kilpailukykyiselle huippu-urheilulle.
Suomen Hiihtoliiton uudistettu strategia julkaistaan huhti-toukokuun aikana. Uusi liittovaltuusto käsittelee Hiihtoliiton strategiauudistusta ensimmäisessä kokouksessaan huhtikuussa.